باکس جستجو
منوی سایت
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 1073069
  • بازدید امروز : 61
  • بازدید دیروز : 462
  • بازدید این ماه : 15894
  • بازدید ماه قبل : 23894
  • آخرین بازدید : جمعه 31 خرداد 1398 (03:15) ق.ظ
یک ممبرین نیمه تراوا ( ممبرین RO) بین دو قسمت قرار می‌گیرد. یک ممبرین RO دارای یک لایه‌ی محافظ با ضخامت 50 µm و دیواره‌ی با ضخامت 0.2 µm می‌باشد. پدیده‌ی اسمز وقتی اتفاق می‌افتد که آب خالص از یک محلول نمکی رقیق، پس از عبور از میان ممبرین RO، به سمت محلول نمکی با غلظت بالاتر در بخش دیگر جاری شود و سبب افزایش ارتفاع محلول نمکی در قسمت غلیظ‌ تر می‌گردد. جریان آب وقتی قطع می‌شود که فشار ستون محلول نمکی با اختلاف پتانسیل شیمیایی بین دو محلول آبی برابر شود. نقطه تعادل برای ارتفاع ستون آب در غالب فشار آب وارد شده بر روی ممبرین، فشار اسمزی نامیده می‌شود.
 

سیستم کامل تصفیه آب به روش اسمزمعکوس (RO) شامل بخش پیش تصفیه، بخش تامین فشار، بخش المان ممبرین و بخش بعد از تصفیه می باشد. برای افزایش بازدهی و طول عمر سیستم های اسمزمعکوس، وجود پیش تصفیه ای موثر برای آب خوراک ضروری می باشد. انتخاب پیش تصفیه مناسب، بازدهی و طول عمر ممبرین را زیاد می کند زیرا عوامل زیر را به حداقل می رساند:
• جرم گرفتگی
• رسوب گرفتگی
• تخریب ممبرین
نتیجه نهایی موارد فوق، بهینه سازی این موارد می باشد:
• شدت جریان محصول
• کیفیت محصول ( عدم رد شدن نمک )
• بازیافت محصول
• هزینه های عملیاتی و نگهداری
بخش بعد از تصفیه جهت نائل شدن به کیفیت آب مورد نیاز بکار برده می شود. در نمک زدایی از آب دریا، این مرحله شامل تنظیم
pH، افزودن سختی مجدد و ضد عفونی کردن می باشد. در تولید آب بسیار خالص (UPW)، معمولا آب نفوذ کرده، در مرحله بعد از تصفیه، توسط ستون های تبادل یونی به آب بدون یون تبدیل می شود.

سیستم های اسمز معکوس در جداسازی کل ذرات جامد محلول با بازدهی معادل 92 درصد و یا حتی بیشتر می توانند عمل کنند. علاوه بر یون های معدنی، غشاهای باقی مانده مولکول های آلی را نیر همراه با کدورت، باکتری ها و ویروس ها جدا می کنند.
فرآیند اسمز معکوس پیش از آن که به کار برده شوند نیازمند تصفیه زیادند. جداسازی جامدات معلق کاملا ضروری است و برای جلوگیری از گرفتگی غشاء مواد آلی محلول باید جدا شوند. تنظیم 
pH در دامنه نسبتا اسیدی، برای جلوگیری از رسوب مواد معدنی ممکن است لازم باشد. به طور کلی اسمز معکوس جریان با کیفیت تری را نسبت به سایر روش های تصفیه آب به وجود می آورد اگرچه هزینه های عملیاتی آن بیشتر است.

فزآیند اسمز معکوس تولید جریان پسابی می نماید که ممکن است از 10 تا 25 درصد جریان آب ورودی را تشکیل دهد. در سیستم های تهیه آب آشامیدنی برای جبران این کمبود حجمی اضافی از آب باید تحت فرایند قرار گیرد.

 

عمر مفید ممبران های دستگاه RO بستگی به 2 مقوله دارد:
1- طراحی مناسب دستگاه و استفاده از تجهیزات مناسب، با کیفیت و ضروری.
بسیاری از دستگاه ها بدون اطلاعات فنی، علمی و اصولی به طور غیر صحیح سر هم بندی می شوند که بعد از مدت کوتاهی به کل سیستم آسیب زده و بسیاری از تجهیزات بلااستفاده می شوند.

2-  بستگی به رعایت کردن اصول نگهداری دستگاه مانند: تنظیم مناسب ریکاوری، استفاده از مواد شیمیایی با کیفیت، شستشوی شیمیایی مناسب و به موقع و تنظیم دمای آب و … دارد.
معمولا عمر مفید ممبران ها با رعایت کردن همه اصول طراحی و نگهداری بیش از 3 سال گزارش شده است که این طول عمر برای آب های با کیفیت بهتر به بیش از 5 سال می رسد.

عوامل موثر که بر عملکرد اسمز معکوس تاثیر می گذارد:
  • فشار آب ورودی
  • دمای آب
  • نوع و تعداد کل مواد جامد محلول (TDS) در آب
  • کیفیت فیلتر ها و غشاهای مورد استفاده در سیستم

بهره برداری از ممبران های اسمزمعکوس در تصفیه آب های شور خصوصاً آب دریا نیازمند رعایت ملاحظات بسیاری در پایش شرایط بهره برداری است. ممبران های اسمزمعکوس در مقابل ورود ترکیبات اکسید کننده، ذرات معلق با سایز بالای 5 میکرون، گرفتگی های بیولوژیکی و آلودگی های آلی و همچنین شوک های هیدرولیکی بسیار آسیب پذیر می باشند. آسیب های وارد شده از جانب منابع بالا می تواند به شکل بازگشت پذیر یا غیرقابل بازگشت منجر به افت عملکرد ممبران ها در حین بهره برداری گردد.

مهم ترین نشانه های آسیب دیدگی ممبران ها را می توان در سه نشانه افزایش شوری یا افزایش ذرات محلول در آب خروجی، افزایش افت فشار ممبران ها یا افزایش دبی خروجی آب شیرین خلاصه نمود. تشخیص علل آسیب دیدگی نیازمند تخصص و بررسی سابقه شرایط بهره برداری از واحد اسمزمعکوس می باشد. جدول زیر خلاصه ای از علل آسیب دیدگی و راهکارهای جبرانی را در مورد ممبران های اسمزمعکوس نشان می دهد.
شرکت یاسین پژوه با بهره گیری از پرسنل متخصص و کارآزموده توانایی شناسایی مشکلات واحدهای مختلف اسمزمعکوس و ارائه راهکارهای جبرانی را دارا می باشد.


نشانه های آسیب ممبران
دبی آب شیرین املاح آب شیرین افت فشار علت اصلی عوامل مؤثر اقدامات اصلاحی
افزایشی افزایشی بدون تغییر آسیب دیدگی غشا به علت اکسید شدن کلرین- پرمنگنات تعویض غشا
افزایشی افزایشی بدون تغییر نشت غشا ساییدگی غشا عملکرد فیلتر کارتریج را کنترل کنید
افزایشی افزایشی بدون تغییر نشت واشرگرد نصب نادرست واشرگرد را تعویض کنید
افزایشی افزایشی بدون تغییر نشت لوله آب شیرین آسیب دیدگی لوله در زمان نصب تعویض غشا
کاهشی افزایشی افزایشی رسوب گرفتگی تصفیه مقدماتی ناقص شست و شوی غشا و کنترل عملکردهای واحد تصفیه مقدماتی
کاهشی افزایشی افزایشی آلودگی کلوییدی تصفیه مقدماتی ناقص شست و شوی غشا و کنترل عملکرد فیلتر کارتریج
کاهشی بدون تغییر افزایشی آلودگی بیولوژیکی آلودگی آب خام و پیش تصفیه ناقص شست و شوی غشا و استفاده از ضدعفونی کننده در تصفیه مقدماتی
کاهشی بدون تغییر بدون تغییر آلودگی به مواد آلی روغن ها، پلی الکترولیت کاتیونی شست و شوی غشا و بهبود تصفیه مقدماتی
کاهشی کاهشی         بدون تغییر فشردگی غشا ضربه قوچ تعویض غشا
                                                                                                                                                              


 
 

مراحل بهره برداری از سیستم اسمز معکوس به شرح ذیل می باشد:
1- ثبت فشار ورودی و خروجی فیلترها
این اندازه گیری شامل فشار ورودی و خروجی فیلترهای شنی، فیلترهای کربن فعال و کارتریج فیلترها در مسیر تصفیه قبل از سیستم
RO می باشد. اختلاف فشار بین ورودی و خروجی فیلتر شاخص میزان گرفتگی فیلتر است و به عنوان پارامتر تعیین کننده زمان شستشوی معکوس (Back Wash) مورد استفاده قرار می گیرد.

2- کنترل و ثبت کلر آزاد خروجی:
اندازه گیری مقدار کلر آزاد یا غلظت کل کلر در آب خوراک سیستم
RO ضروری می باشد و نباید هیچگونه کلر آزاد در آب خوراک وجود داشته باشد. با اندازه گیری این شاخص کارایی فیلترهای کربن فعال یا سیستم شیمیایی حذف کلر از آب خوراک مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صورت وجود اشکال در کارایی کربن فعال یا تزریق محلول شیمیایی سریعاً اشکال برطرف گردد.

3- ثبت فشار ورودی و خروجی فیلتر کارتریج:
فشار آب خوراک در ورودی و خروجی فیلتر کارتریج ثبت می شود.
اختلاف فشار بین ورودی و خروجی فیلترهای کارتریج نشان دهنده میزان گرفتگی آن ها می باشد.

4- کنترل درجه حرارت آب:

دما یا درجه حرارت فاکتور بسیار مهمی در کارایی سیستم اسمزمعکوس می باشد.

5-
pH آب ورودی
pH آب خام ورودی به دستگاه RO فاکتور بسیار مهمی در کارکرد مناسب و مطلوب سیستم می باشد. تنظیم مقدار pH آب ورودی  و کنترل پیوسته آن برای جلوگیری از تشکیل رسوب روی سطح غشاء یک پارامتر حیاتی محسوب می شود. معمولاً سیستم های RO فقط در یک محدوده pH خاص قادر به کار می باشند و در خارج این محدوده غشاء آن ها در معرض رسوب نمک ها یا تخریب قرار می گیرد. باید pH متر ها به طور مرتب با محلول های بافر با pH مشخص کالیبره شوند.

 6- ثبت میزان کارکرد
RO
به منظور تعیین میزان کارکرد دقیق سیستم RO و کنترل زمان سرویس دهی آن و اندازه گیری مدت زمانی که سیستم اسمزمعکوس در سرویس است مفید و ضروری می باشد.

 7- ثبت فشار غشاء
RO
فشار در ورودی مدول ها، فشار اولیه یا فشار خوراک نامیده می شود. چنانچه در مسیر آب خوراک از خروجی پمپ های فشار بالا تا مرحله اول RO شیر کنترل قرار گرفته است اندازه گیری پیوسته فشار در خروجی ضروری است، زیرا فشار ورودی کم سبب کاهش کارایی سیستم می شود و فشار ورودی خیلی زیاد سبب آسیب غشاها می شود.

 8- کنترل فشار جریان دفعی:
فشار در خروجی آخرین المنت یک مدول، فشار آب تغلیظ ش
ده یا فشار آب شور نامیده می شود، این فشار نشانگر فشار سیستم قبل از شیر کنترل مسیر جریان دفعی سیستم است. اختلاف فشار بین خوراک RO و جریان دفعی آن شاخصی از مقاومت موجود در برابر عبور جریان در طی گذر آن از روی غشاء است، هر چند این اختلاف فشار به دما و دبی آب خوراک بستگی دارد، ولی می تواند معیار خوبی از کیفیت عملکرد غشاء باشد به شرط آن که دبی آب شیرین و آب شور ثابت نگه داشته شوند.

 9- ثبت میزان جریان تولید
RO:
ثبت میزان جریان تولید یعنی آب تصفیه شده می باشد که وارد شبکه مصرف یا تانک های ذخیره سازی می گردد.
صحت مقادیر نشان داده شده در فلومترهای تولید و پساب را به راحتی می توان از افزایش و کاهش سطح یا حجم مخازن برسی نمود.

 10- بازیافت سیستم
نسبت جریان تولید به جریان خوراک میزان بازیافت اسمز معکوس نامیده می شود. این پارامتر با غلظت نمک ها و مواد معلق در آب خوراک
RO و در نتیجه احتمال تشکیل رسوب یا فولینگ روی سطح غشاء مرتبط است.

11- جریان برگشتی
RO
در صورت برگشت بخشی از آب جریان غلیظ به آب خوراک سیستم RO به آن جریان برگشتی (Recycle) اطلاق می شود.

12-
TDS آب ورودی:
TDS یا کل مواد محلول در آب ورودی به سیستم RO می باشد.

13-
TDS آب تولید:
غلظت مواد محلول (
TDS) در جریان محصول RO معمولاً رقم بسیار کوچکی است که به وسیله یک سنسور که در خط تولید وصل می باشد نشان داده می شود. باید اندازه گیری های TDS را به صورت ماهیانه تمیز کاری نمود. معمولاً در مورد اندازه گیری TDS جریان ها در سیستم RO یک عدد خاص مورد نظر نیست، بلکه بر اساس محدوده ای از مقادیر قرائت شده در فصول مختلف زمانی قضاوت صورت می گیرد.
ارائه یک سال گارانتی کامل تجهیزات به همراه سرویس دهی رایگان از طرف شرکت یاسین پژوه


کاتالوگ کامل محصولات و خدمات شرکت یاسین پژوه
کاتالوگ سیستم های شیرین سازی آب صنعتی شرکت یاسین پژوه